Epos o panáčkovi

Pondělí většina pracujících a školou povinných zaslouženě nenávidí. Ale tohle pondělí budou nenávidět všichni. Začíná den plný zločinu a násilí, který na konci rozleptá duši celého města. Robert Erben a David Vágner se ve snaze zachránit sebe, město a všechny jeho dobré lidi budou muset vypořádat s mafií, teroristy, nihilistickými fanatiky, úplatnými policisty, šílenými rytíři, zrádci a také s démony, s těmi svými a i těmi skutečnými.

Tak to je krátká anotace k mému prvnímu románu, který vychází v populární Edici Pevnost známého nakladatelství Epocha. Jedná se o akční sci-fi, které se odehrává v jedné nespecifikované megalopoli v jedné nespecifikované době, zase ne tak nepodobné té naší. Knihu ocení především ti, kteří mají rádi napínavý a neustále se měnící děj a samozřejmě humor a nadsázku. Je to čtení, u kterého si člověk odpočine a hlavně se pobaví. Přijdou si na své ovšem i ti, kteří mají rádi alegorie a skryté symboly, neboť město rozdělené na Veleměsto, Meziměsto a Podměstí nemá zase tak daleko k obligátnímu ráji, očistci a peklu. A že název románu je parafrází na slavný Epos o Gilgamešovi, to snad ani nemusím zmiňovat… David Vágner jako Gilgameš a Robert Erben jako Enkidu… ale víc vám už opravdu nenapovím. 🙂

Děj vyprávějí dva hlavní hrdinové, každý v první osobě v navzájem se prolínajících kapitolách. Od prvního až do toho posledního výstřelu jim to nezabere ani čtyřiadvacet hodin. Proto nebudou mít moc času si vydechnout. A vy vlastně také ne.

Pokud máte chuť na trochu alternativního čtení jinak konvenčně poskládaného románu, tady je jeden tip. Celý jinak ucelený děj lze číst jako dvě novely. Jedna, kterou vypráví Robert Erben a druhá, kterou vypráví David Vágner. Každé vyprávění lze číst jako samostatný příběh, který k tomu aby fungoval, ten druhý mermomocí nepotřebuje. Pokud by měl někdo zájem jen o příběh Davida Vágnera, ať koukne na kapitoly 2, 4, 6, 7, 10 a 12. Kdo by chtěl číst jen Roberta Erbena, ať zalistuje na kapitoly 1, 3, 5, 8, 9 a 11. Epilog je jen pro ty, kteří přečtou všechno. 🙂 Samozřejmě nepředpokládám, že by si někdo koupil knížku a přečetl si jen její polovinu, ale přečíst nejdříve Roberta Erbena a pak až Davida Vágnera a nakonec epilog (jde to ale i bez něho) je zajímavá alternativa k řazení kapitol, které jsem pro celý příběh zvolil.

Román, pokud ho ještě nemáte, si můžete zakoupit na stránkách Nakladatelství Epocha. Popřípadě ve vašem oblíbeném knihkupectví.

Alternativní konec respektive alternativní epilog si můžete přečíst zde: eop_alternativni_konec

Recenze na román naleznete na jednom místě zde.

Informace o knize: Autor: Jaroslav Beznoska / Obálka: Žaneta Kortusová / Formát: paperback, 155×180 mm / Počet stran: 392 / Cena: 265 Kč / Nakladatel: Nakladatelství Epocha (www.epocha.cz) / Edice: Edice Pevnost (102. svazek) / ISBN: 978-80-7557-029-1