Po delší době…

Svět knihy 2017 je za námi… a já se tam nakonec nedostal. Což mi bylo a i stále je velmi líto. Podle všeho to bylo velmi povedená akce, a to včetně besedy s autory Edice Pevnost. Nicméně abych jen nežehral… místo toho jsem byl na tří týdenní služební cestě v Izraeli a to nakonec nebylo také vůbec špatné. A protože to tam mám už pomalu jako svůj druhý domov, tentokrát jsem ve volném čase nikterak moc necestoval… snad jen v Jerichu jsem se byl podívat… a věnoval se docela dost tvůrčí činnosti.

Dokončil jsem tam konečně překlad divadelní hry Davida Edgara The Shape of the Table, což beru za svůj malý osobní přínos k blížícímu se třicátému výročí od Sametové revoluce. Edgar napsal svoji hru bezprostředně po událostech Sametové revoluce, kterou se nechal velmi silně inspirovat. Postavy jsou smyšlené, země je to bezejmenná, ale ve všech ohledech až podezřele podobná tehdejšímu Československu. A ač se postavy jmenují jinak, pozorný divák (čtenář) v nich bezpečně rozpozná Gustava Husáka, Miroslava Štěpána, Alexandra Dubčeka nebo Václava Havla.

Hra The Shape of the Table měla svoji premiéru na první výročí pádu Berlínské zdi v britském národním divadle, pro které ji nastudovala slavná Shakespear Royal Company. Ač se bezprostředně týká naší nedávné historie, a velmi trefně ji glosuje, do češtiny ještě nikdy nebyla přeložena, natož aby zde byla uvedena. Což jak upřímně doufám, se snad třicet let od revoluce změní a i české publikum bude mít možnost si ji plně vychutnat.

Reklamy
Po delší době…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s